Ako správne skladovať obuv každý deň?

Nikdy nie je dostatok úložného priestoru a vždy je tam príliš veľa vecí. Najmä topánok. Nájdite správny spôsob uskladnenia topánok na každodenné nosenie a na sezónne použitie.

Topánky rozhádzané po chodbe, sezónne kúsky halabala pohodené v skrini alebo v pivnici, nekonečné hľadanie toho jedného páru. Máte niekedy pocit, že u vás doma žije stonožka? A že tie topánky jednoducho nie je kam dať? Nájdite šikovný a elegantný spôsob, ako si usporiadať topánky na každodenné nosenie, vymyslite si dômyselné sezónne skladovanie a začnite si topánky opäť užívať! :-)

ZBAVIŤ SA CHODBY HRÔZY

Každého straší niečo iné, ale chodby plné topánok, o ktoré sa neustále zakopáva, sú zárukou hrôzy. Chodba je vo všeobecnosti taká ošemetná miestnosť, zvyčajne je malá a nie vždy praktická, preto je dôležité využiť každý centimeter. Ak máte priestrannú predsieň, chodbu alebo aj vstupnú halu, môžete si dovoliť klasický botník, dokonca aj robustnejší.

TIP: Lacné botníky vo všetkých variantoch (aj do malých predsiení) nájdete na internetovom vyhľadávači nábytku a dekorácií Biano.cz.

Pravdepodobnejšie však je, že musíte veľa premýšľať o tom, čo si môžete do svojej predsiene dovoliť. S priestorom môžete dobre pracovať až do výšky. Môžete si zaobstarať vysoké regály, úzke a vysoké skrinky alebo možno vreckové skrinky, ktoré zavesíte na stenu. Tie ponúknu množstvo vreciek na jednotlivé páry topánok a tiež na množstvo príslušenstva, od náhradných šnúrok až po šnúrky na topánky.

Fanúšikovia kutilstva môžu na chodbe postaviť paletu a zasúvať do nej topánky alebo možno oživiť staré vedrá a topánky do nich ležérne hádzať. Topánky na podpätku sa dajú schovať za tyč alebo zábradlie a skutoční kutilovia si môžu vyrobiť lavičku, na ktorú sa dajú položiť a zároveň schovať topánky.

MYSLITE NA SVOJE TOPÁNKY, AJ KEĎ ICH NENOSÍTE.

Obuv na každodenné nosenie nie je jediná vec, s ktorou sa musíte popasovať. Aj sezónna obuv potrebuje svoj priestor a na budúci rok ju budete chcieť opäť oprášiť. Letné žabky, šľapky a sandále je radosť skladovať. Do jedného boxu na topánky sa zmestia tri páry, takže do niekoľkých boxov môžete uložiť celý svoj outfit. A o letnú obuv sa nemusíte starať, stačí ju zbaviť špiny, nechať vyschnúť a na niekoľko mesiacov odložiť do tmavých kútov skrine alebo pivnice.

ZIMNÁ OBUV POTREBUJE POSEZÓNNU STAROSTLIVOSŤ

So zimnou obuvou, ktorá je vystavená oveľa väčším skúškam a vyžaduje si veľkú starostlivosť nielen počas nosenia, ale aj po zimnej sezóne, to nie je také jednoduché. Pred uskladnením zimnej obuvi myslite na to, že: 

  • ČISTENIE - musíte sa zbaviť všetkých nečistôt a najmä soli
  • SUŠENIE - topánky skladujte dokonale suché (nesušte ich však na kúrení, to môže topánkam, najmä koženým, uškodiť), na sušenie môžete použiť filtre alebo špeciálne granule, ktoré odstránia nielen vlhkosť, ale aj baktérie a plesne
  • OŠETRENIE - topánky počas nosenia impregnujete, voskujete a krémujete a pred uskladnením ich musíte ošetriť v každom prípade, vyberte si prípravok podľa typu vrchného materiálu a topánky ošetrite, aby ste predĺžili ich životnosť
  • SKLADOVANIE - na skladovanie samozrejme myslíte počas celého tohto procesu, ale ide o správne skladovanie - neukladajte topánky na seba, ak nemáte dostatok priestoru, aby topánky voľne stáli, uložte ich radšej do krabíc; semišové a kožené topánky nebaľte do plastových vrecúšok a obalov, pretože potrebujú dýchať a mohli by zmeniť farbu alebo dokonca splesnivieť

Trochu starostlivosti a správneho uskladnenia vám umožní vytiahnuť topánky aj budúci rok a investovaný čas sa vám oplatí. Nájdite si teda doma trochu miesta pre svoje topánky (v pivnici, na pôde) a užívajte si ich ešte aspoň jednu sezónu! Vieme, že to naozaj stojí za to! :-)